Pravidelný zpravodaj o dění v Českých školách bez hranic.
Editorial předsedkyně spolku ČŠBH, Lucie Slavíkové-Boucher
Milí čtenáři, vážení přátelé a příznivci Českých škol bez hranic, prázdninové období bývá ve školách momentem klidu a odpočinku, ve spolku Česká škola bez hranic je to přesně naopak. Dlouhé přípravy Týdne češtiny ve světě vyvrcholily jeho realizací ve dnech 3. – 7. srpna 2015 v Praze. Týden odstartoval konferencí Heritage Schools and Diaspora v Senátu Parlamentu České republiky. Na ni navázalo již sedmé Setkání Českých škol bez hranic a spolupracujících škol v Toskánském paláci Ministerstva zahraničních věcí. Konference přilákaly do rozpálené Prahy téměř 200 účastníků! A bylo o čem diskutovat: péčí o naše jazykové a kulturní dědictví v zahraničí se zabývá řada subjektů. Stejně tak v České republice pracuje množství institucí a nevládních organizací s dětmi a dospělými, jejichž domácí nebo rodinné zázemí má jiný jazykový základ než češtinu a nacházejí se tedy v naší zemi ve stejné situaci jako Češi v zahraničí. Sdílení a konfrontace jednotlivých zkušeností je užitečná a přínosná. Do budoucna by tento dialog měl napomoci efektivnějšímu sdílení všech zdrojů, nejen finančních. Jednotlivá vystoupení si můžete poslechnout a přečíst zde.
ČŠBH nabízejí výuku češtiny a českých reálií pro děti ve věku od 18 měsíců do 15 let za hranicemi ČR jako doplnění každodenního zahraničního vzdělání.
Spolek ČŠBH ve spolupráci s ČŠBH Paříž a Velvyslanectvím ČR v Paříži pořádá ve dnech 16. – 17. října 2015 „1. setkání českých škol ve Francii“. Více informací si přečtěte na poslední straně!
V tomto vydání:
Ve všech ČŠBH odstartoval nový školní rok.
Připomínáme si 600. výročí Mistra Jana Husa
700. výročí narození Karla IV.
Přečtěte si jak!
Pokračování newsletteru zde.
Comments